niedziela, 25 czerwca 2017

Serialowe podsumowanie tygodnia #236 [19.06.2017 - 25.06.2017]

SPOILERY


Supernatural S08E12 As Time Goes By
Kolejne szczęśliwe losowanie, bardzo mnie to cieszy. Tym bardziej, że lubię sobie od czasu do czasu obejrzeć Supernatural. Za klimat, bohaterów i proceduralną formułę od której wiem czego się spodziewać. Z ósmym (i siódmym) sezonem nie było mi jednak po drodze więc stąd moje zaległości.

Serial bardzo lubi wracać do motywu podróży w czasie i wplatać je w rodzinną historię Winchesterów. Tym razem dziadek od strony ojca dosłownie wychodzi z szafy braci w pokoju hotelowy. Ucieczka przed demonami, tajemnicze pudełko i wprowadzenie do mitologii świata Ludzi Pisma, potężnej organizacji obserwatorów i supernaturalnych naukowców. Ja to kupuję. W odcinku naturalnie było sporo humoru, rodzinnej dramy i tanich fabularnych rozwiązań. Nie mniej bardzo dobrze się to oglądało. I nie mogę się doczekać by zobaczyć skarbiec z artefaktami. Przez jakiś czas miałem słabość do książek Clive Cusslera, a to bardzo podobny motyw.

OCENA 4.5/6

Supernatural S08E13 Everybody Hates Hitler
Nazistów w Supernatural chyba jeszcze nie było. Nazistowskich nekromantów tym bardziej. Tak jak golemów i tajnych żydowskich organizacji walczących podczas drugiej wojny światowej. To był trochę dziwny odcinek dopisujący sporo do mitologii świata. Nie spodziewałem się dwóch tego typu po sobie. Może serial pójdzie z prądem i w 8x14 będzie tak samo? Chciałbym wreszcie jakąś większą fabułę dla tego sezonu.

Sam odcinek nie był jakiś zachwycający. Kilka dłuższych momentów, przeciwnik który został łatwo pokonany i tajemnica która nie okazała się wcale tak znacząca. Było też o dorastaniu do swojej roli. I trochę bardzo udanego humoru (Dean myślący, że jest podrywany przez geja). Oglądało się to przyjemnie czyli niezbędne minimum zostało spełnione.

Nazistowskie Thule to ciekawy dodatek do świata Superantural, ale ja najbardziej ciesze się z bazy wypadowej, którą po tylu latach Winchesterowie wreszcie zyskali. Schludny bunkier dawnych Ludzi Pisma wypełniony wiedzą. Sam w swoim żywiole! I tylko czekać aż pojawią się tam znane i nowe twarze. Supernatural jako serial drogi był fajny, ale zmiany tego typu zawsze przyjmuje z otwartymi ramionami.

OCENA 4.5/6

Supernatural S08E14 Trial and Error
Strasznie mi się podoba jak Sam i Dean przyzwyczajają się do jaskini wypadowej. Szczególnie to meblowanie pokoju przez Deana wypadło super. Po tyle latach należy im się spokojna przyszłość do której mogą wracać. Tylko trochę bez sensu, że nie zaprosili tam Kevina. Chłopak męczy się sam na łodzi Garetha i zaraz się wykończy. Chłopcy, zróbcie użytek z tego miejsca! I oby scenarzyści szybko nie zresetowali tego pomysłu.

Sam odcinek nie wypadł już tak dobrze. To jedna wielke repetycja. Polowanie na Piekielne Ogary i szukanie osoby, która dobiła targu to nic nowego. Tak jak rozmowy braci o poświęceniu się za siebie. Ile można? Przecież wiadomo, że któryś zginie by zaraz zostać wskrzeszonym.

OCENA 4/6

Supernatural S08E15 Man's Best Friend with Benefits
Po kilku całkiem niezłych odcinków przyszła kolei na nudną historię o wiedźmach gdzie bracia zachowywali się jakby to była ich jedna z pierwszych spraw. Słabo fabuła, zero powiązań z głównym wątkiem i nudne rozwiązanie. Jedynie humor ratuje całość i początkowe zainteresowanie dobrym czarownikiem i jego chowańcem. Najbardziej męczące były kłótnie braci o poświęcenie Sama. Tyle lat i Supernatural wciąż męczy tymi samymi motywami.

Inne:
- Dean jako wiccan z Detroit, kto by pomyślał.

OCENA 3/6

Supernatural S08E16 Remember the Titans
Nie ma to jak w proceduralnym odcinku zabić Prometeusza i Zeusa. Dziwnie się oglądało gdy serial z taką niefrasobliwością podszedł do kultury antycznej. Nie pierwszy przecież raz bawi się panteonami dawnych religii. I nie był to wcale zły odcinek. Dobrze rozpisany na 40 min, z ciekawą tajemnicą, zmianą tonacji w jego trakcie i tragicznym, jako to u greków, zakończeniem. Nawet zrobiono użytek z kryjówki i w końcu ktoś został do niej zaproszony. Nie podoba mi się jak jest prowadzony główny wątek. Jest delikatnie nakreślony, a rozmowy braci o próbach są nudne. Chyba najwyższy czas na powrót Cassa.

OCENA 4/6

Supernatural S08E17 Goodbye Stranger
Odcinek związany z fabułą sezonu, fajnie! Na początku się na to nie zanosiło, trochę grzebania w rzeczach Ludzi Pisma i zwykła sprawa z demonami. Zwykła na standardy serialu - dziwne wykopki w mieście i poszukiwania "czegoś". Potem zjawił się Castiel, dołączyła Meg i finalnie pojawił się Crowley co doprowadziło do bardzo dobrego odcinka. Te postacie to przecież samograj. W gratisie Amanda Tapping jako Naomi. Nawet gdyby działy się rzeczy nudne to ja bym się cieszył, że mogę oglądać tych aktorów. A było dość emocjonalnie. Shipowanie Castiela i Meg było tylko dodatkiem do ponownego spotkanie Casa z Deanem. Dramatycznie i na szczęście z połowicznie happy endem. Tabliczka aniołów i szukanie kolejnej próby mnie nie interesuje, wystarczy mi gdy serial bawi się bohaterami.

OCENA 4.5/6

Supernatural S08E18 Freaks and Geeks
Właśnie to lubię w serialach z dużą ilością sezonów. Kiedyś pojawił się proceduralny odcinek, a po paru latach znana twarz wraca do serialu by opowiedzieć inną historię. To wciąż jest sprawa tygodnia, ale dająca wrażenie ciągłości. Już nie mogę się doczekać gdy następnym razem zobaczę Krissy i sprawdzę na jakiego łowce wyrosła.

Sam odcinek był bardzo w duchu serialu. Tym razem polowanie było mocno w tle, na pierwszy plan wysunęła się sprawa dzieci łowców i normalności. Czy jest na nią miejsce w tym świecie? Czy można uciec od polowań gdy poznało się mroczą stronę świata? To była też opowieść o przyjaźni (niestety słabo rozwinięto postacie poboczne), niespełnionych ambicjach i zemście. Udane combo.

OCENA 4.5/6

Supernatural S08E19 Taxi Driver
Paradoks Supernatural - nie mogę się doczekać odcinków mitologicznych, a gdy jest opowiadana fabuła sezonu ja się nudzę. Tym razem Sam walczył z kolejną próbą - wyprawa do piekła po duszę Bobby'ego. Brzmi fajnie, realizacja marna. Bieganie po lasach, trochę krypt, fajne spotkanie z dawno niewidzianą twarzą, mniej fajne z Bennym i Naomi i wątek Kevina. Tyle. Nic specjalnego, bez większego napięcia i twistów fabularnych. Jakby odhaczanie rzeczy które trzeba zrealizować przed finałem sezonu.

OCENA 3/6

Supernatural S08E20 Pac-Man Fever
Gościnny występ Felici Day więc odcinek o klasę lepszy niż można się było spodziewać. Uwielbiam jej relację z Deanem, niczym brat i siostra. Trochę tajemnic między nimi jest, ale potrafią sobie zaufać, pocieszyć i uratować życie. Podobała mi się też historyjka o dżinach i osobisty wątek Charlie z umierającą matką by zwiększyć dramatyzm. Nie zawiodły też geekowskie odwołania. Odcinek był nimi wypełniony po brzegi. Z najfajniejszych to aliasy Charlie (Asimov, Tolkien, Le Guin) i bardzo smutne czytanie Hobbita na końcu. Humor, Charlie, sprawna fabuła i jeden z najlepszych odcinków sezonu gwarantowany.

OCENA 5/6

Supernatural S08E21 The Great Escapist
Im dalej w sezon tym intryga jest nudniejsza. Crowleya i Naomi jak zwykle bardzo dobrze się ogląda tylko co z tego skoro nie wiadomo co te postacie knują. Brakuje rzeczywistego konfliktu i stawki o którą można by walczyć. Zamknięcie bram piekła jest strasznie nietrafionym pomysłem. Metatron również wypadł bardzo nijako. Fajny motyw z chęcią zbierania opowieści i tyle. Relację braci męczyły. Najlepszy był reżyser Crowley i pewny siebie Kevin po tym gdy odkrył, że jest porwany przez demony. Dobre sceny w morzu nijakości. Szkoda.

OCENA 3/6

Supernatural S08E22 Clip Show
Mocno nierówny odcinek niepotrzebnie skaczący po zbyt dużej ilości wątków przez co wprowadzono niepotrzebny chaos i tylko jeden z nich się opłacił. Ale jak! Crowley znalazł wreszcie sposób na braci - polowanie na ich ofiary. Miło było zobaczyć ocalonych przez braci co wprowadziło potrzebne emocję podczas ich śmierci. Ostatnia scena z przemową Crowleya i umierającą kobietą była mocna. Udanie położono fundamenty pod finał.

Trochę gorzej wypadła historia egzorcyzmów mających uleczyć demona, która doprowadziła do uwolnienia Abaddony w bardzo naiwny sposób. Nie kupuje też prób Castiela i zamknięcia nieba. Metatron może mieć ukryty plan.

OCENA 4.5/6

Supernatural S08E23 Sacrifice
Podtrzymuje co pisałem o fabule tego sezonu - jest chaotyczna i nieudolnie prowadzona. Latanie za tabliczkami Boga, wypełniania prób w celu zamknięcia piekła by ostatecznie nic z tego nie wyszło. Zamiast tego w parę odcinków Metatron zrealizował swój plan sprowadzenia wszystkich aniołów na Ziemię. Do tego obowiązkowe męczące poświęcanie się braci i rozmowy o miłości Winchesterów. Słabo.

Mimo to odcinka nie oglądało się wcale źle. Pierw powrót Jody Mills, szybkie złapanie Crowleya i prowadzenie dwóch równoległych linii fabularnych. Było wciągającą i nie brakowało zainteresowanie. Momenty również były, a jakże! Mój ulubiony to Abaddona poniewierającą królem piekła, a potem przebudzenie człowieczeństwa u Crowleya. Gdyby ostatecznie udało się go uzdrowić można by poprowadzić całkiem ciekawą historię.

OCENA 4/6

Supernatural S09E01 I Think I'm Gonna Like It Here
Lubię ten dreszczyk niepewności podczas oglądania premier sezonu. Odkrywanie kierunku w którym zmierza serial i koniecznej ewolucji podczas wakacyjnej przerwy. Niestety premiera 9 serii to jedna wielka powtórka z rozgrywki. Sam umiera, a Dean robi wszystko by go uratować. Ostatecznie dogaduje się z aniołem, który wykorzystuje Sama jako naczynie. Oczywiście zostaje to małą tajemnicą Deana i Ezekiela. Wiecie, ukrywanie takich rzeczy zawsze dobrze się kończy. Po takich odcinkach odechciewa mi się oglądać Supernatural.

Ciekawie wypadł za to wątek Castiela jako człowieka. Ziemskie pokusy i pakowanie sięw kolejne kłopoty. Było zabawnie i co oczywiste dramatycznie. Dobrze jest też widzieć go w stałej obsadzie sezonu tzn. sensowne potraktowanie jego pokuty i chęci pomocy aniołom.

OCENA 3/6

Supernatural S09E02 Devil May Care
Kolejny nudny i chaotyczny odcinek gdzie poruszono zbyt wiele motywów, a całość okazała się papką. Abaddona walczy o piekło, bracia kombinują co dalej i kończą na kolejnym rozprawianiu się z demonami, a Crowley dalej bawi się w manipulanta. Już mnie męczy cała ta anielsko-demoniczna mitologia i wolałbym dostać jakiegoś klasycznego przeciwnika.

OCENA 3/6

Supernatural S09E03 I'm No Angel
Postanowiłem zlekceważyć wątek anielski na ile tylko mogłem i potraktować Supernatural jako przygodową komedię. I to zadziałało. Castiel odnajdujący się jako człowiek, jego społeczne nieprzystosowanie i kłopotliwe rozmowy to kopalnia śmiechu. Strasznie się ciesze z jego dużej roli w tym sezonie. Również poszukiwania braci wypadły znośnie. Tyle i aż tyle.

OCENA 4/6

Supernatural S09E04 Slumber Party
Niemal kompletnie zrezygnowano z wątku anielskiego, ponownie sprowadzono Felicie Day i w szalony sposób powiększono mitologię serialu. Prosty przepis na jeden z lepszych odcinków od dłuższego czasu. Miał kilka problemów z tempem, ale wypadł przeuroczo. Zresztą, jak wpisanie świata Oz do Supernatural mogło wypaść słabo? To jest skok przez rekina otwierający masę możliwości i zabawę z innymi światami. Do tego Charlie z Dorothy miały niesamowitą chemię i już nie mogę się doczekać by znowu zobaczyć tą dwójkę.

Inne:
- nie jest łowcą ten kto nie Zmartwychwstanie, jakie to prawdziwe. Zaraz, czy Jezus był w takim razie łowcą?
- Crowley wielkim fanem Wicked Witch, można się było tego spodziewać.
- kolejna okazja i Charlie znowu nie spotkała się z Castielem. Trzeba na to znowu czekać.

OCENA 4.5/6

Supernatural S09E05 Dog Dean Afternoon
Uwielbiam typowe komediowe odcinki w Supernatural. Zazwyczaj są nieoczekiwanymi niespodziankami jak tutaj. Tym razem głównym rozweselającym motywem był Dean rozmawiający z zwierzętami. Kłótnia z psem o dyskografię Styx czy z gołębiem o ich typowe zachowanie mocno mnie rozśmieszyły. Ale głównym daniem był Dean przejawiający częściowo psie zachowanie. Drapanie, aportowanie, zachwyt na widok suczki. Timing Acklesa w tych scenach był perfekcyjny. Było tyle dobra, że jestem w stanie wybaczyć dalsze wałkowanie wątku Ezekiela wciąż pomagającego Deanowi i brak pomysłu na ciekawą fabułę.

OCENA 4.5/6 

2 komentarze:

  1. Właśnie wyspoilerowałeś mi serial, bawi Cię to?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, dlatego na początku jest ostrzeżenie przed spoilerami.

      Usuń